Wydawca treści
Oferta edukacyjna
Ośrodek Edukacji-Przyrodniczo-Leśnej i ścieżka przyrodnicza "Szlakiem kani rudej" w Nadleśnictwie Pniewy
Zmodernizowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu ścieżka edukacyjna „Szlakiem kani rudej" oraz zlokalizowany nieopodal Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie, to od lat najchętniej odwiedzane miejsce przez mieszkańców Pniew i okolic. Co roku, przez jego bramy przewija się blisko 7 000 gości.
Ścieżka powstała w 1997 r. i do tego czasu pozostała w niezmiennej formie. Tablice uległy zniszczeniu, a zbyt długa, trudna w utrzymaniu trasa, nie spełniała już swojej funkcji. Wychodząc naprzeciw lokalnej społeczności postanowiliśmy zmodernizować ścieżkę i uczynić ją bardziej dostępną. W tym celu zmieniony został jej przebieg. Przede wszystkim szlak skrócono i poprowadzono tak, aby maksymalnie wykorzystać walory edukacyjne tego terenu. Powstała pętla, która zlokalizowana jest w kompleksie leśnym, w bliskim sąsiedztwie Pniew. Prowadzi od Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie, przez Szkółkę leśną, ukazując różne typy lasów, od borów po buczyny. Zwiedzający mogą dowiedzieć się wiele o pracy leśnika oraz poznać formy ochrony przyrody występujące w Nadleśnictwie Pniewy.
Na szlaku mijamy cztery pomniki przyrody oraz rezerwat „Las grądowy nad Mogilnicą". W okolicach znajduje się wiele stanowisk cennych, chronionych gatunków roślin. Szczególny nacisk w treści edukacyjnej ścieżki, położono na promowanie naturalnego surowca jakim jest drewno, podkreślając jego duże znaczenie dla człowieka i gospodarki. Nie zabrakło również elementów popularyzujących rekreację na łonie natury. Na parkingu, zlokalizowanym na trasie ścieżki, zainstalowano tablicę objaśniającą prawidłowy schemat ćwiczeń Nordic Walking oraz zorganizowano polanę do rozgrzewki. Każdy przystanek zaprojektowany jest w taki sposób aby tematycznie komponował się z otoczeniem a treść tablic znajdowała odzwierciedlenie w terenie. Na trasie ścieżki zaprojektowano małą infrastrukturę drewnianą, którą sfinansowano ze środków własnych. Na parkingu stanęła wiata, dwa ławostoły oraz kosze na śmieci.
Przewidziano wiele wariantów zwiedzania ścieżki. Przede wszystkim, spacer z przewodnikiem przy wykorzystaniu kart pracy, przystosowanych do odpowiedniej kategorii wiekowej. Możliwe jest również samodzielne przejście ścieżki. Zaprojektowana jest ona w taki sposób, aby można było rozpocząć trasę w dowolnym jej punkcie. Tablice opatrzone są bowiem piktogramami, które nie sugerują kolejności i kierunku zwiedzania, lecz ułatwiają odnalezienie ich opisu na mapie i folderach.
Głównym gronem odbiorców są dzieci w wieku szkolnym, jednak przeprowadzenie zajęć przy wykorzystaniu ścieżki jest możliwe również z przedszkolakami. Ścieżka powstała z myślą o ludziach spacerujących nią popołudniami lub w weekendy. Miejsce to chętnie wykorzystują na treningi biegacze, rowerzyści oraz uprawiających Nordic Walking. Często spotkać można rodziców spacerujących z dziećmi.