Lista aktualności Lista aktualności

Krzewimy krzewy razem z wiedzą i kulturą

Biblioteka miejska to idealne miejsce do przekazywania wiedzy w ramach wydarzenia otwartego na temat roli krzewów i drzew. Wszystko to w kontekście lokalnych uwarunkowań, w oparciu o historię regionu i w nawiązaniu do tradycji oraz kultury. Do wysłuchania prelekcji w ramach wydarzenia „Krzewimy krzewy razem z wiedzą i kulturą” oraz do pobrania sadzonek rodzimych krzewów i drzew chętnych nie brakowało.

 

W październikowe popołudnie, dokładnie 26.10.2022 roku o godzinie 16:30, w budynku Biblioteki i Centrum Kultury w Pniewach odbyło się spotkanie otwarte, którego celem było promowanie zwiększania bioróżnorodności w lasach oraz środowisku lokalnym przez Lasy Państwowe. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Książki są z lasu”, którego pierwsza część została zrealizowana w czerwcu 2022 roku, o czym więcej można przeczytać w artykule w odnośniku. W bibliotece stanął wtedy drewniany regał wypełniony książkami głównie o tematyce leśnej.

Na zdjęciu Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Pniewy Pani Monika Kubiak z prelegentem Panem Patrykiem Kokocińskim

Spotkanie „Krzewimy krzewy razem z wiedzą i kulturą” rozpoczęło się od przywitania wszystkich uczestników przez Panią Monikę Kubiak, Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Pniewy. We wstępie nie zabrakło podziękowań za dobrą współpracę z pracownikami pniewskiej biblioteki, nawiązań do tematu przewodniego projektu oraz poszanowania dla środowiska lokalnego. Odniesienie do zrównoważonej gospodarki leśnej, rozpatrując pozyskanie drewna oraz w kolejnych etapach produkcję papieru i książek dla odbiorców było całkowicie uzasadnione.

Zdjęcie przedstawia salę słuchaczy i Prelegenta na scenie

Głównym punktem wydarzenia była prelekcja Pana Patryka Kokocińskiego, założyciela stowarzyszenia „Życie na pola”. Pan Patryk jest biologiem i rolnikiem. Mieszka i gospodaruje w Wielkopolsce, w rodzinnym gospodarstwie, w którym wykorzystywane są praktyki naturalne i metody przeciwdziałające skutkom suszy na polach uprawnych. Jest laureatem polskiej edycji konkursu „Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego”. W codziennej pracy docenia i promuje działalność gen. Dezyderego Chłapowskiego.

Zdjęcia przedstawia gości zebranych na sali

Istotnym elementem prelekcji było nakreślenie słuchaczom ich wpływu przez lokalne działanie na globalne zmiany. Podkreślona została rola zielonej infrastruktury w krajobrazie rolniczym oraz wspierająca rola drzew i krzewów. Prelegent nawiązał także do publikacji „Krzewmy krzewy” autorstwa bieszadzkich leśników, zawierającej szczegółowy opis 16 gatunków krzewów. Podczas wydarzenia Pani Monika Kubiak dołożyła do leśnego regału czytelniczego w Bibliotece symboliczne, papierowe wydanie publikacji. Jest ona również dostępna w wersji elektronicznej pod tym linkiem.

Prelegent nawiązuje do publikacji "Krzewmy krzewy"

Po przeprowadzonej prelekcji wywiązała się rozbudowana dyskusja nawiązująca do zaprezentowanych wątków. Było wiele pytań, ciekawych spostrzeżeń i konstruktywnych wniosków. Wszystkim dziękujemy za aktywny udział.

Zdjęcie podczas dyskusji

Wydarzenie „Krzewimy krzewy razem z wiedzą i kulturą” było okazją do doposażenia drewnianego regału w Bibliotece w publikacje dla najmłodszych. Dzieci podczas spotkania mogły odrysowywać drewniane kształty liści na stoliku- bujaku przygotowanym na specjalne zamówienie w ramach Projektu przez firmę Good Wood Poland.

Najmłodsi uczestnicy aktywni podczas wydarzenia

Bezpłatne udostępnianie sadzonek krzewów i drzew było wypełnieniem październikowego wydarzenia w bibliotece. Wszyscy chętni mieli możliwość uzyskać informacje od leśników na temat biologii i ekologii udostępnianych gatunków. Po naszym spotkaniu jesteśmy przekonani, że wszystkie z przekazanych roślin znajdą odpowiednie miejsce dla siebie i zostaną dobrze zaopiekowane, przynosząc korzyści w środowisku.

Udostępnianie sadzonek przez Leśniczego

Realizacja projektu "Książki są z lasu" dofinansowana została przez Centrum Infromacyjne Lasów Państwowych.