Lista aktualności Lista aktualności

Nowe pokolenie lasu

Tam gdzie wycięto las trzeba szybko posadzić nowe pokolenie drzew.

   Wiosna to najprzyjemniejszy okres w roku. Przyroda budzi się do życia, zachwycając kolorami i zapachami. Dla leśników to okres wytężonej pracy. Tam gdzie wycięto las trzeba szybko posadzić nowe pokolenie drzew. Takie działanie nazywamy odnowieniem lasu. Umożliwia to zachowanie jego ciągłości. Dzięki temu powierzchni lasów w Polsce nie ubywa, a wręcz przybywa. Możliwe jest to dzięki zalesianiu gruntów, gdzie lasu wcześniej nie było.

   Wszystkie sadzonki do odnowień i zalesień pochodzą z naszej Szkółki Leśnej w Dąbrowie. Po wyciągnięciu sadzonek z ziemi, ich korzenie zanurzane są w specjalnym roztworze o konsystencji żelu. Jest to specjalny hydroabsorbent pozwalający utrzymać odpowiednią wilgotność. Zabezpiecza on sadzonkę przed obsychaniem i pozwala na bezpieczne przetransportowanie ich do celu.
W lesie sadzonki są dołowane w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Nie może ono być zbyt nasłonecznione ani narażone na wiatry. Mogłoby to przyspieszyć obsychanie sadzonek.

   Powierzchnie pod odnowienia i zalesienia są wcześniej odpowiednio przygotowane. Jakość siedliska oraz skład gatunkowy przyszłego drzewostanu determinuje kierunek tych przygotowań . Przez lata naukowcy i praktycy zgłębiali tajniki hodowli lasu, poznając biologię gatunków lasotwórczych. Dzięki nim, dziś wiemy, że przyroda sama podpowiada co będzie dla niej najlepsze. Dlatego też składy gatunkowe wszystkich odnawianych i zalesianych drzewostanów są dostosowane do możliwości siedliska. Tam gdzie rosły piękne, gonne sosny, nie sadzi się dębów, którym ciężko będzie poradzić sobie z surowymi warunkami borowych siedlisk. Podobnie, nie posadzimy sosny na żyznym podłożu. Będzie ona karłowata, sękata i narażona na ataki grzybów pasożytniczych.

   Leśniczy projektując odnowienia dostosowuje skład gatunkowy, sposób przygotowania gleby oraz ustala więźbę, czyli odległość pomiędzy sadzonkami. Jest to bardzo ważne, ponieważ obowiązują go normy ilości stosowanych sadzonek na hektarze. I tak np. sosny sadzimy 8-10 tys./ha, dęba 4-6 tys./ha,  buka 6-8 tys./ha.
Młode drzewka sadzone są ręcznie. Starsze sadzonki sadzi się łopatą w tzw. jamki lub dołki. Jednoroczne lub dwuletnie, małe sadzonki sosny sadzimy kosturem.

   Kiedy cała powierzchnia zostaje odnowiona, powstaje nowe pokolenie lasu, zwane uprawą. Przed leśniczym teraz wiele obowiązków związanych z pielęgnacją młodego lasu. Ochrona przed zgryzaniem młodych drzewek przez roślinożerne ssaki oraz zapewnienie odpowiedniego dopływu światła poprzez koszenie chwastów to najważniejsze zadania na najbliższe lata.