Asset Publisher Asset Publisher

10 ciekawostek o sarnie

10 ciekawostek o sarnie

Sarna, najliczniejszy przedstawiciel jeleniowatych w Polsce, jest fascynującym zwierzęciem, które można spotkać na terenie całego kraju.

Oto 10 ciekawostek, które przybliżą Wam jej niezwykłe cechy i zwyczaje:

 

1. Najliczniejsza wśród jeleniowatych

Sarna jest najliczniejszym przedstawicielem jeleniowatych w Polsce. Występuje w całym kraju i jest zaliczana do tzw. zwierzyny płowej.

 

2. Unikalne cechy fizyczne

Sarny mają długie, smukłe nogi (cewki), odstające uszy (łyżki) oraz oczy z długimi rzęsami (świec). Charakterystyczna biała lub żółta plama na pośladkach, zwana lustrem, służy do komunikacji z innymi osobnikami. Spokojne sarny mają niewielkie lustro, ale w sytuacji zagrożenia plama powiększa się niemal dwukrotnie.

 

3. Żywienie

Sarna potrzebuje około 3 kilogramów soczystej karmy dziennie. Żeruje co 2 godziny, wybiórczo jedząc trawy, zioła, pędy, liście krzewów, owoce, a czasem nawet grzyby. Zimą spożywa pędy i korę drzew. Jej dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi około 2-3 litrów, które zazwyczaj zaspokaja przez rosę i wodę zawartą w pożywieniu.

 

4. Ostrożność na otwartej przestrzeni

Na otwartej przestrzeni sarny są bardzo ostrożne. Często unoszą głowę, aby wietrzyć otoczenie, a w razie zagrożenia natychmiast uciekają, wydając dźwięki przypominające szczekanie psów.

 

5. Zdolność pływania

Sarny dobrze pływają, co jest przydatne podczas ucieczki przed drapieżnikami lub szukania pożywienia.

 

6. Okres rui

W okresie rui (lipiec-sierpień) sarny są bardzo aktywne. Samce, zwane kozłami, gonią samice (kozy), walczą z rywalami i bronią swojego terytorium. Ciąża sarny trwa 10 miesięcy, ale od lipca do grudnia rozwój płodu jest zahamowany z powodu braku odpowiednich hormonów (tzw. ciąża utajona).

 

7. Życie zimą

Zimą sarny tworzą grupy zwane rudlami. W kwietniu rudle się rozpadają, a ciężarne kozy oddzielają się, aby znaleźć spokojne miejsce do urodzenia młodych. W maju lub czerwcu na świat przychodzą 1-2 koźlęta.

 

8. Poroże kozła

U kozła w wieku 10 miesięcy zaczyna wyrastać właściwe poroże, zwane parostkami. Najmocniejsze poroże kozioł ma w wieku 6-7 lat. Parostki są zrzucane późną jesienią, a natychmiast po ich utracie zaczyna rosnąć nowe poroże, pokryte delikatną skórką zwaną scypułem.

 

9. Czemchanie

Wiosną, kiedy poroże jest już wyrośnięte, kozły wycierają je o pnie drzew i krzewów, aby pozbyć się martwej skórki. Proces ten nazywany jest czemchaniem.

 

10. Najmniejszy przedstawiciel zwierzyny płowej

Sarna jest najmniejszym przedstawicielem zwierzyny płowej, której letnia rudo-brązowa sierść zimą płowieje i staje się szara. Dorosła sarna ma około 75 cm wysokości w kłębie i waży maksymalnie 20 kg. Samce noszą na głowie poroże, które jest jednak znacznie mniejsze niż u jeleni.