Lista aktualności Lista aktualności

Światowy Dzień Serca

Leśnicy i kardiolodzy zapraszają na Nordic walking w lesie

W niedzielę  28 września o godzinie 10:00 do nadleśnictwa Pniewy,  leśnicy i kardiolodzy, dbając o zdrowie i kondycję fizyczną zapraszają ponownie swoich przyjaciół; miłośników lasu i rekreacji, na wędrówkę po lesie. W programie nordyckie spacery w lesie po zdrowie z kijkami. Informacji o lesie i przyrodzie udzielają leśnicy i leśniczki, o zdrowiu i dietetyce mówią fachowcy.   Okazją spotkania w lesie  jest  Światowy Dzień Serca oraz trwająca kampania Lasom Przyjazny. 

 

 

Spotkanie w lesie ma przez spacer z kijkami przybliżyć „mieszczuchom" las.
Przypominamy, że Nordic walking (NW) to sport, który pozwala trenować i utrzymywać w dobrej kondycji całe ciało: serce, mięśnie, stawy – bez przeciążania go. W trakcie spaceru  atrakcyjną przyrodniczo i widokowo trasą towarzyszą nam leśnicy informując o ciekawostkach przyrodniczych i kulturowych. 

Trasa prowadzić nas będzie przez najpiękniejszy zakątek Nadleśnictwa Pniewy. Bogactwo siedliskowe, florystyczne oraz faunistyczne sprawia, że przeplata się tu i nakłada wiele form ochrony przyrody. Rozpoczniemy marsz nieopodal Szkółki leśnej w Dąbrowie gdzie uwagę przykuwa bogato ukwiecone arboretum oraz wiele starych, sędziwych drzew pomnikowych. Dalej trasa powiedzie nas leśnym traktem, pokrywającym się ze ścieżką przyrodniczą nadleśnictwa – „Szlakiem kani rudej". Miniemy rezerwat „Las grądowy nad Mogilnicą", aż dotrzemy na skraj lasu. Podziwiając krajobraz pól i łąk dotrzemy do punktu widokowego, z którego roztacza się widok na obszar, którego walory przyrodnicze potwierdzają licznie zlokalizowane tu formy ochrony przyrody. Popularnie nazywana przez wszystkich „Zgierzynka" to dwa obszary Natura 2000 i dwa rezerwaty przyrody. Ze względu na wyjątkowe bogactwo gniazdującego tu ptactwa, uznano ją za międzynarodową ostoję ptaków IBA (Important Bird Area). Rok rocznie możemy obserwować tu największe zlotowiska żurawi w Wielkopolsce.

  

W załączeniu mapka z zaznaczonym dojazdem do miejsca startu. Przewidziane są dwie trasy o około 2 km i 7 km długości. W każdym przypadku wskazane obuwie terenowe .  

Dla głodnych przygotowano po spacerze zdrowy, leśny posiłek zgodnie z najlepszą dla serca dietą paleolityczną myśliwych i zbieraczy. 

Zapewniamy ograniczoną liczbę  kijków nordyckich do spacerów po lesie, instruktorów dyscypliny i leśny posiłek. Wskazany strój spacerowy „na każdą pogodę". Wpłata na miejscu 30,00 zł od osoby na pokrycie kosztów posiłku.

Spotykamy się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie nieopodal Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Pniewy w godz. 9.30 – 10.00, natomiast przewidywane zakończenie treningu i spaceru ok. godz. 13.00, posiłek po spacerze. 

Organizatorami aktywnego spotkania w lesie są: Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski, Zakład Rehabilitacji Kardiologicznej AWF w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział w Poznaniu,  Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Pniewy.

Z uwagi na możliwości organizacyjne prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 22.09.2014  na adres: monika.kubiak@poznan.lasy.gov.pl, ew.tel. 61 291 05 75  lub biuro@lasomprzyjazny.pl 

Dalsze informacje:
Jerzy Flisykowski – Polskie Towarzystwo Leśne  
Piotr Dylewicz – Katedra Rehabilitacji Kardiologicznej 
Monika Kubiak – Nadleśnictwo Pniewy