Asset Publisher
Trasa rowerowa w "Księżych Górach"
Łączna długość ścieżek w „Księżych Górach" wynosi ok. 6 km i są podzielone są wg stopnia trudności na dwie trasy rodzinną i trudną (mistrzowską).
Trasa rodzinna długości 2,5 km prowadzi w terenie, głównie ścieżkami leśnymi, jest pagórkowata z kilkoma podjazdami i zjazdami, może wymagać od dzieci lub mniej sprawnych rowerzystów zejścia z roweru. Nie zawiera ona odcinków trudnych technicznie, wymagających dużych umiejętności od rowerzystów. Zalecana do jazdy na rowerze górskim lub trackingowym, odradzamy jazdę rowerkami dziecinnymi ze względu na nierówności ścieżek. Wprawiony rowerzysta przejedzie trasę rodzinną rowerem z siodełkiem dla dziecka.
Zdecydowanie trudniejsza jest trasa mistrzowska długości ok. 4,3 km, która zawiera m.in. podjazd długości ok. 90 m przy różnicy poziomów 17 m o piaszczystym podłożu, na jednym ze zjazdów 3 progi (hopki), odcinek kamienisty dł. ok. 20 m, rynny zjazdowe, strome zjazdy. W najtrudniejszych do przejechania miejscach zorganizowano objazdy (bypassy), które mają ułatwić mniej wprawionym ominięcie tych odcinków. Po deszczach miejscami tworzą się kałuże, które na odcinku ok. 100 m prowadzącym drogą leśną z podjazdem i koleinami stanowią dodatkowe utrudnienie. Trasa ta zawiera singiel tracki na których pomiędzy drzewami można ćwiczyć technikę ciasnego wchodzenia w ostre zakręty. Na trasie tej organizowane są zawody w kolarstwie górskim m.in. Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego XC MTB oraz Akademickie Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego. W okresie poprzedzającym zawody trasa trudna jest zmieniana za potrzeby tych imprez i może przebiegać inaczej niż na mapkach.
Okresowo na terenie „Księżych Gór" Nadleśnictwo Pniewy prowadzi prace leśne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zaleceń służb leśnych. Na drodze rowerowej mogą pozostawać pnie ściętych drzew. Są one sukcesywnie usuwane przez organizatorów trasy.
Cała trasa została oznakowana strzałkami, taśmą i znakami ostrzegawczymi. Na przeważającej długości możliwe jest wyprzedzanie wolniej jadących. Start i meta trasy umiejscowione zostały na byłym treningowym boisku piłkarskim, co znacznie ułatwia organizację treningów i zawodów. Boisko z łatwością pomieści całą obsługę techniczną zawodów wraz z parkingiem dla rowerów. W pobliżu trasy (50 m) przebiega gminna droga asfaltowa. W odległości ok. 500 m znajdują się miejsca parkingowe pozwalające na zaparkowanie samochodów. Ze względu na to, że zjazd z drogi asfaltowej w kierunku trasy znajduje się na ostrym zakręcie bardzo ograniczającym widoczność jadącym, równolegle do tego niebezpiecznego dojazdu wytyczono ścieżkę dojazdową prowadzącą lasem.
Wg oceny użytkowników trasa mistrzowska jest trudna dla mniej doświadczonych rowerzystów. Bogusław Kwiatkowski współtwórca/organizator trasy mający duże doświadczenie zawodnicze MTB (w ostatnich kilku latach startujący w maratonach Grabka, Langa, Kaczmarka i Wojtka Gogolewskiego) ocenił ją jako należącą do stosunkowo trudnych porównywalnych z trasami THULE XC. Pomiary czasu podczas zawodów pozwoliły określić czas potrzebny na pokonanie jednej pętli, który dla najlepszych wynosi ok. 13-14 min. Amatorzy niezbyt często trenujący potrzebuje na jej pokonanie ok. 18-20 min. Ci którzy jeżdżą sporadycznie rekreacyjnie potrzebują na jej pokonanie ok. 25 min.
Atrakcyjność ścieżki dodatkowo wzrasta ze względu na możliwość zorganizowania z tego punktu treningu w terenie na bardzo urozmaiconych i wymagających drogach w kierunku Sierakowa/Chrzypska Wielkiego. Obecnie są to trasy nieopisane, ale warte polecenia. Niektórzy z nas robią wypady z tego miejsca na pętle 60 km czy 90 km.
Trasa jest pod opieką Stowarzyszenia Rowerzystów „Odjechani – TEAM PL" w Pniewach. Dbają oni o jej przejezdność i czystość.
W okresie całego roku na trasie można spotkać rowerzystów m.in. z Poznania, Międzyrzecza, Nowego Tomyśla oraz biegaczy urozmaicających sobie treningi.
Stowarzyszenie po uprzednim umówieniu organizuje prezentacje-objazdy trasy oraz wspólne treningi. Wspólnie z Wojtkiem Gogolewskim (Gogolem) organizowane są warsztaty jazdy rowerem górskim, które nie tylko podnoszą umiejętności rowerzystów, ale promują kolarstwo w wersji cross country.
Do Pniew z Poznania jest tylko 50 km.
Serdecznie zapraszamy!!!
Eugeniusz Siminiak