Asset Publisher Asset Publisher

Grzyby

Które grzyby i kiedy zbierać? Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń? To wykręcać czy wycinać? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania!

Chociaż pierwsze okazy pojawiają się już wiosną, to właśnie jesień najbardziej kojarzy się wszystkim z grzybobraniem.

Jak co roku, wielu z nas wybiera się do lasu na poszukiwanie grzybów. Grzybobranie stanowi już jakoby element naszej tradycji. Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać grzybów zbyt młodych, bo trudno jest wtedy określić ich gatunek, lub zbyt starych (mogą być toksyczne). Jeśli nie jesteśmy pewni czy grzyb, który znaleźliśmy, jest przydatny do spożycia – zostawmy go w lesie.

W polskich lasach grzyby można, z pewnymi wyjątkami, zbierać praktycznie bez ograniczeń. Gdzie zatem nie możemy tego robić?

W Lasach Państwowych należących do Skarbu Państwa zbieranie grzybów jest zupełnie bezpłatne i dozwolone, z wyłączeniem miejsc objętych stałym zakazem wstępu do lasu, takich jak:  drzewostany nasienne i powierzchnie doświadczalne, uprawy do 4 m wysokości oraz ostoje zwierzyny.

Poza Lasami Państwowymi nie można zbierać grzybów w rezerwatach przyrody i parkach narodowych. Ponadto rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Przedstawiamy 10 zasad grzybiarza, o których należy pamiętać, wybierając się do lasu na grzyby:

Na infografice przedstawione są zasady grzybiarza

Grzyby to nie rośliny i daleko im też do zwierząt. Nie mają kwiatów, liści ani korzeni. Wiele grzybów rośnie w symbiozie tylko z konkretnym rodzajem drzewa, czerpie pokarm z korzeni drzewa, a w rewanżu dostarcza wodę wraz z solami mineralnymi, których drzewo potrzebuje do wzrostu.

 

Poniżej film przedstawiający bogaty świat procesów, które przebiegają niezauważenie dla nas, zarejestrowany w fascynującej technice makro.

 

 

A tymczasem - zapraszamy na grzyby do Nadleśnictwa Pniewy!