Asset Publisher Asset Publisher

Zimowe formy H20


Do wielkopolskich lasów powróciła zima. Co prawda nie wiemy na jak długo, ale przy tej okazji chcemy przypomnieć pokrótce postaci zimowych opadów i zjawisk, które możemy zaobserwować w lesie.

Są one związane z osiągnięciem przez wodę (H2O) stałego stanu skupienia.

Wyróżnić możemy:

  • szadź - osad atmosferyczny w postaci zlepionych ze sobą kryształków lodu, które powstają w wyniku zamarzania kropelek wody pochodzących z mgły lub chmur. Czasem może być naprawdę obfita nie grozi natomiast łamaniem gałęzi.
  • szron - mylony z szadzią. To lodowe igiełki, które czasem się rozgałęziają na powierzchni, ziemi, roślin, przedmiotów. Powstaje w wyniku skraplania i zamarzania pary wodnej zawartej w powietrzu. Występuje częściej jesienią i wiosną w czasie przymrozków. Jest misterny i lekki również nie może stanowić niebezpieczeństwa.
  • gołoledź - lód pokrywający wychłodzone powierzchnie (również drzew) w czasie padającego na nie deszczu. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy gdy następuje ocieplenie po mroźniejszym okresie z padającą mżawką.


Czy śnieg może zagrozić lasom?

Okiść - która osiada na gałęziach drzew i krzewów jako biała pierzynka, może łamać gałęzie, a nawet całe drzewa. Dzieje się tak, gdy jest jej za dużo bądź jeśli stanie się mokra i bardzo ciężka. Powstają wtedy śniegołomy. Kiedy śnieżna pokrywa obali całe drzewo z korzeniami, powstają wtedy śniegowały.