Asset Publisher Asset Publisher

ZABIEGI RATOWNICZE DRZEWOSTANÓW

Nadleśnictwo Pniewy informuje, iż w dniach od 06.05.2021r. do 31.05.2021r, na terenach leśnych będących w zarządzie Nadleśnictwa Pniewy, położonych w granicach gmin: Szamotuły, Kaźmierz, Pniewy i Duszniki, odbędzie się konieczny do przeprowadzenia, lotniczy oraz naziemny zabieg ratowniczy drzewostanów, ograniczający liczebność owadów doskonałych chrabąszcza majowego na powierzchni ok. 770 ha.

Konieczność wykonania prac wynika z wieloletnich obserwacji nadzorowanych przez Zespół Ochrony Lasu w Łopuchówku i związany jest bezpośrednio z biologią i ekologią gatunku chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha).  Zabieg będzie wykonywany na terenie leśnictwa Kaźmierz, Klemensowo, Pniewy i Duszniki przy użyciu środka ochrony roślin MOSPILAN 20 SP w ilości 0,4 kg/ha, a zgoda na prowadzenie działań została wydania przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa ( nr zezwolenia: decyzja MRiRW R-258/2020d z dnia 7.04.2020r, zmieniająca zezwolenie MRiRW nr R-37/2008 z dnia 29.04.2008 r.). Wykonanie zabiegu jest skonsultowane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz dopuszczone przez międzynarodową organizację FSC, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej, uwzględniające aspekty społeczne, ekologiczne i ekonomiczne. Zabieg zostanie przeprowadzony w oparciu o dobre praktyki z zakresu działań ujętych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska tj. m. in. z zachowaniem odległości od wód, terenów zamieszkałych, linii energetycznych oraz wykorzystaniem odpowiedniej pory zabiegu związanej z lotem pszczół. Wszelkie organy lokalnych samorządów oraz m. in. stowarzyszenia pszczelarzy zostaną bezpośrednio powiadomione o planowanej akcji. MOSPILAN 20 SP jest powszechnie stosowany w rolnictwie i jednocześnie dopuszczony do stosowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mimo stosowanych przez Nadleśnictwo Pniewy metod alternatywnych z zakresu ochrony lasu, zgodnych ze standardami zrównoważonej gospodarki leśnej,  chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) znacząco przyczynia się do osłabienia i zamierania, zwłaszcza młodych drzewostanów liściastych. Najgroźniejszym stadium rozwojowym tego owada jest larwa, inaczej pędrak, który przez trzy lata żeruje w glebie, ogryzając korzenie młodych drzew. Powoduje to ich usychanie a w efekcie śmierć. Stosując oprysk na postać doskonałą – chrabąszcza, ograniczymy ilość złożonych doglebowo jaj, z których wylęgną się pędraki.

Zabieg samolotowy, jest zabiegiem ratowniczym. Konieczność jego wykonania potwierdzają wieloletnie analizy i obserwacje rozwoju populacji chrabąszcza. Z niepokojem obserwujemy brak efektu, stosowanych dotychczas, biologicznych metod ochrony. Według badań prowadzonych przez Zespół Ochrony Lasu w Łopuchówku, na ten rok spodziewamy się wylotu znacznie większej ilości owadów doskonałych w stosunku do poprzednich lat.

Zabieg przeprowadzony zostanie w sposób skoordynowany, analogicznie do działań z roku 2018, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii na wcześniej ustalonych koordynatach środowiskowych w oparciu o GPS. Okres karencji dla zbiorów płodów runa leśnego wynosi 14 dni od ostatniego zastosowania środka. Podczas wykonywania wyżej opisywanego i niezbędnego zabiegu dla dobra naszych lasów w wyznaczonych obszarach obowiązuje czasowy zakaz wstępu do lasu, co również zostanie oznaczone tablicami informacyjnymi. W razie wątpliwości Nadleśnictwo Pniewy udzieli wszelkich informacji, które można uzyskać pod nr tel. 61 2936420 w godz. od 7.00 do 15.00  w dni robocze oraz w wyjątkowych sytuacjach pod leśnym numerem interwencyjnym +48 661 992 228 (Monika Kubiak Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Pniewy).

 

UWAGA! W związku z licznymi pytaniami odnośnie lokalizacji planowanych zabiegów poniżej, w załącznikach znajdują się szczegółowe mapki. Jednocześnie informujemy, że działania będą prowadzone wyłącznie na terenach leśnych.