Asset Publisher Asset Publisher

Walka z przymrozkami

Majowy weekend pokazał jak ważne są ostrzeżenia służb meteorologicznych (ich szczegółowość, precyzja) w produkcji szkółkarskiej Nadleśnictwa Pniewy.

  

   Od piątku 2 maja przez kolejne trzy noce toczyła się na Szkółce leśnej w Dąbrowie walka o przetrwanie najdelikatniejszych sadzonek i siewek drzew. Przymrozek (mróz) do minus 5oC (bywa że do -8oC), w czasie jednej nocy (2-3 godzin) może wyrządzić szkody nie tylko w uprawach rolniczych, ogrodniczych czy sadowniczych, ale także w szkółce leśnej. Szczególnie wrażliwe na niskie temperatury są siewki buka, dębu, jesionu i jodły. W Nadleśnictwie Pniewy, Szkółce Dąbrowa chronionych jest  co roku około 2,5 miliona sztuk sadzonek.

 

 

   Jedną z metod ochrony roślin przed przymrozkami jest deszczowanie, stosowane w Nadleśnictwie Pniewy, Szkółce Dąbrowa. Decyzję o zastosowaniu deszczowania ochronnego podejmuje się na podstawie ostrzeżeń służby meteorologicznej (IMiGW , Biura Prognoz w Poznaniu), lub informacji w środkach masowego przekazu.

   Deszczowanie powoduje wyzwalanie ciepła z dostarczanej i zamarzającej wody na powierzchni zraszanych sadzonek, a tym samym wzrost temperatury powietrza. Podczas zamarzania 1 litr wody wydziela aż 80 kcal ciepła. Skuteczność zabiegu zależy od temperatury i wilgotności powietrza, prędkości wiatru, fazy rozwojowej rośliny jak i jakości zraszaczy (dysza, czas obrotu).

Tekst i zdjęcia: Mirosław Czapracki