Asset Publisher Asset Publisher

Spotkanie Sztabu Kryzysowego DGLP – 18.09.2024

Pierwsze transporty z pomocą, sprzętem, a przede wszystkim ludźmi, którzy szkolą z jego użycia, dotarły do potrzebujących na Dolnym Śląsku. Dziś strażnicy leśni z terenu RDLP w Toruniu pracują już na miejscu, pomagają mieszkańcom Lądka Zdroju, . Mają doświadczenie wyniesione z kataklizmu i huraganu stulecia, który przeszedł przez ich tereny w 2017 r. A w Warszawie odbyło się kolejne zebranie Sztabu Kryzysowego LP z udziałem dyrektorów DGLP, aby zapewnić ramy formalne i prawne przekazywanej pomocy.

Sztab na bieżąco zajmuje się koordynacją działań związanych z udzielaniem pomocy pośredniej i bezpośredniej. W porozumieniu z dyrektorem RDLP we Wrocławiu ustalono bieżące potrzeby nadleśnictw i leśników. Na ten moment to głównie ciężki sprzęt pomocny w uprzątaniu terenu, osuszacze, pompy, środki czystości., maseczki, środki do dezynfekcji, rękawice, kalosze, wiadra. Zapotrzebowanie zbiera i rozdziela Sztab.

Leśnicy w odruchu serca masowo ruszyli do pomocy swoim kolegom, poszkodowanym w powodzi i powodzianom z Dolnego Śląska. W spontanicznym odruchu organizują zbiórki finansowe, transporty z materiałami pierwszej potrzeby i sami oferują swoje wsparcie. Za każdy taki gest jestem osobiście bardzo wdzięczy, ale teraz jest czas na uporządkowanie tej pomocy i dostosowanie do potrzeb. Właśnie w tym celu powołałem zespół ds. zarządzania w sytuacjach kryzysowych, działający w DGLP – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Ustalono, że działania na tym etapie będą skoncentrowane na udzielaniu celowanej pomocy,  finansowej i rzeczowej i bezpośrednim wsparciu grup interwencyjnych Straży Leśnej w skład których wejdą strażnicy z terenu całego kraju. Grupy interwencyjne SL przede wszystkim włączą się w bieżące pilne działania pozostałych służb mundurowych i Każdy taki patrol w skład którego wchodzą strażnicy leśni posiadający uprawnienia ratowników medycznych wyposażony jest m.in. w pilarkę, torbę medyczną, termowizory i drony. Wysłani strażnicy są doświadczeni w prowadzeniu działań w trudnych warunkach i w sytuacjach kryzysowych. Ich zadaniem jest udzielanie pomocy, jak i także szkolenie z użycia przekazywanego sprzętu łączności satelitarnej i dronów. Strażnicy z RDLP w Toruniu mają przećwiczone schematy działania w warunkach kataklizmu, przeżyli to 7 lat temu w Borach Tucholskich. Planowane jest zorganizowanie kolejnych grup Straży Leśnej celem prowadzenia działań rotacyjnych.

W związku z przemieszczającą się falą powodziową meldunki i gotowość przedstawiają na bieżąco do Sztabu Kryzysowego te rdLP, w których spodziewana jest fala w najbliższych dniach. Zespół kryzysowy ustalił także, że pomoc finansowa i zbiórki będą prowadzone przez dwie fundacje leśne: „Leśna Brać” we Wrocławiu i „Pomoc Leśnikom” w Krośnie. A monitoring potrzeb samorządów prowadzą dyrektorzy regionalnych dyrekcji.