Lista aktualności Lista aktualności

KIERMASZ CHOINKOWY 2019

O wyższości naturalnej choinki nad sztuczną dyskutujemy od lat. Leśnicy zawsze będą stać na stanowisku, że nie ma piękniejszej ponad tą, która pachnie lasem.

Naszych sobotnich gości nie musieliśmy do tego przekonywać. Każdy kto do nas przyjechał mógł samemu wybrać drzewko wprost z plantacji choinkowej i wyciąć je korzystając z pomocy leśników. Tradycyjnie już częstowaliśmy dziczyzną, a naszą kiermaszową ofertę rozszerzyliśmy o stoiska z upominkami, ręcznie robioną biżuterią, miodami oraz słynnym już w okolicy chlebem z Sycyny.

Jakby z lasu, a jednak nie z lasu…

Przynosząc do domu choinkowe drzewko nie niszczymy lasu. Już od dawna praktykuje się sadzenie świerków w miejscach gdzie normalny las nigdy nie urośnie – np. pod liniami energetycznymi. Wykorzystuje się też do tego celu zbędne lub nieużytkowane grunty rolne, będące w zarządzie nadleśnictw.

Pachnąca i trwała…

Nic nie zastąpi cudownego zapachu, jaki roztacza się w pomieszczeniu po wniesieniu do niego świeżo ściętego świerka. Po udekorowaniu go staje się bożonarodzeniową choinką, najbardziej rozpoznawalnym symbolem zbliżających się Świąt. Choć trochę więcej przy niej zachodu i sprzątania, nie da się jej w pełni zastąpić sztuczną. Aby nasze drzewko postało jak najdłużej musimy pamiętać o jej częstym podlewaniu. Na początku obficie, z czasem coraz mniej.

Bożonarodzeniowa materia organiczna

Nasza naturalna choinka nie zanieczyszcza środowiska. Do jej „produkcji” wystarczy gleba, woda i energia słoneczna. Nie zużywamy setek kilowatogodzin, hektolitrów wody oraz tony chemikaliów do stworzenia idealnego drzewka. To co natura tworzy sama jest najpiękniejsze. Po Świętach otrzymuje drugie życie, służąc jako materia organiczna uwalniająca do środowiska substancje odżywcze. Rozkłada się szybko, w naturalny sposób, nie skażając otoczenia.

Pniewskie choinki dla Aleksa

Nadleśnictwo Pniewy włączyło się w akcję Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, darowując choinki na aukcję charytatywną dla Alexa – chłopca cierpiącego na SMA. Wybierane pod czujnym okiem dyrektora oraz nadleśniczego, trafiły do Avenidy w Poznaniu, gdzie będzie można je licytować.

 

 

 

Wszystkim przybyłym na nasze choinkowe spotkanie gorąco dziękujemy i już zapraszamy za rok!!!