Lista aktualności Lista aktualności

JEDNO DZIECKO , JEDNO DRZEWO

W dniu 17 października 2020r., z inicjatywy Nadleśnictwa Pniewy, we współpracy z gminą Szamotuły odbył się finał akcji „Jedno dziecko, jedno drzewo” Przy ścieżce spacerowej prowadzącej do okazałego, starego Parku Zamkowego, posadzono 42 młode drzewa. Nieużytkowany dotąd teren, położony niemal w centrum Szamotuł, wzbogacił się o nowe dęby i lipy.

    Akcja zainicjowana została z początkiem 2020r.  Rodzice dzieci, które urodziły się w pierwszej połowie roku, mogli zgłaszać w Urzędzie Miasta i Gminy Szamotuły, chęć posadzenia swojemu dziecku drzewa. Ostatecznie zgłosiły się 42 rodziny. W sobotę 17 października, w słoneczny, rześki poranek, na terenie udostępnionym przez gminę, przy popularnym, prowadzącym do Parku Zamkowego deptaku, posadzone zostały okazałe drzewka.  Specjalnie wyhodowane i wyselekcjonowane na tę okazję sadzonki przywieźli leśnicy z Nadleśnictwa Pniewy. Rodzice dziewczynek sadzili lipy, chłopców dęby. Ponieważ dębów było dwa razy więcej, postanowiono, że lipy będą sadzone w otoczeniu dębów – symbolicznie dziewczynki będą rosły pod opieką chłopców. Każde drzewko otrzymało tabliczkę z imieniem i datą urodzenia dziecka.

    Rodzicom asystowali leśnicy, czuwając aby, aby drzewka były dobrze posadzone i zdrowo rosły w przyszłości. Każdy z rodziców otrzymał od Nadleśnictwa pamiątkowy certyfikat oraz drobne upominki dla dziecka. Urząd Miasta i Gminy Szamotuły przygotował dla każdego dyplom podpisany przez Burmistrza iStarostę szamotulskiego a dla dzieci książeczki z bajkami.

    Niestety ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację związaną z pandemią COVID-19, Nadleśnictwo oraz Urząd zrezygnowali z organizacji wydarzenia o dużym zasięgu. Organizatorzy brali nawet pod uwagę możliwość odwołania imprezy. Ostatecznie poproszono rodziny o przychodzenie na osobne godziny. Zachowano w ten sposób dystans społeczny i zapewniono maksymalne bezpieczeństwo.

    Już w trakcie sadzenia wydarzenie wzbudzało duże zainteresowanie spacerowiczów. Niektórzy nawet przechadzali się wśród świeżo posadzonych drzewek, pochylali się nad tabliczkami i z uznaniem wyrażali o akcji. W powietrzu dało się wyczuć radosną, sympatyczną atmosferę. Drzewka mają już swoich zadeklarowanych opiekunów. Rodzice obiecali odwiedzać je systematycznie ze swoimi dziećmi, a w przyszłości być może z wnukami i prawnukami.